Netlaw

Pot Jonker Seunke Advocaten N.V. is gevestigd te Haarlem en ingeschreven in het handelsregister onder nummer 34272986

BTW-nr. 8179.45.350.B.01

Laatste nieuws


Ondernemingsrecht: Ondernemers let op! De selectieve betaling aan crediteuren.

Ondernemers staan voortdurend voor de keuze welke rekeningen als eerste moeten worden voldaan en welke rekeningen op een later tijdstip betaald kunnen worden.



In het algemeen geldt dat de ondernemer de vrijheid heeft om zelf te bepalen wie, wanneer en hoeveel te betalen.

 

Deze keuzevrijheid wordt beperkt als een onderneming in financiële nood zit. De bestuurder kan dan worden verweten dat bepaalde crediteuren in het zicht van het faillissement wel zijn betaald en andere niet. Hierdoor wordt de gelijkheid van crediteuren geschonden en dat kan onrechtmatig zijn jegens de niet betaalde crediteuren.

 

Uit jurisprudentie van de Hoge Raad volgt dat de bestuurder in ieder geval onrechtmatig jegens de gezamenlijke schuldeisers handelt indien hij, wetende dat hij er ernstig rekening mee moet houden dat een faillissement onafwendbaar is, een selectieve betaling aan één van de crediteuren doet, terwijl hij weet of behoorde te weten dat hierdoor benadeling van de andere schuldeisers het gevolg zou zijn.

 

Begin dit jaar is in een arrest van het Hof ’s-Hertogenbosch beoordeeld vanaf welk moment een bestuurder niet langer meer selectief haar crediteuren mag betalen en haar verantwoordelijkheid in het belang van de crediteuren moet nemen haar noodlijdende onderneming te staken als er redelijkerwijs geen mogelijkheid meer is op redding.

 

Het moment waarop bestuurders er “ernstig rekening mee moeten houden dat een faillissement onafwendbaar is” hangt sterk af van de omstandigheden van het geval. Naar de mening van het Hof is daar in ieder geval geen sprake van zolang de onderneming nog in bedrijf is en opdrachten ontvangt van haar klanten.

 

Hierbij geeft het Hof aan dat een selectieve betaling juist onderdeel kan uitmaken van een reddingspoging. Wanneer de onderneming daardoor gered wordt, hebben alle crediteuren daar baat bij. Mocht het dan uiteindelijk niet lukken, dan leiden de verrichte selectieve betalingen niet automatisch tot een aansprakelijkheid van de bestuurder.

 

Mocht u een betaling willen doen en u bent niet zeker van uw zaak, neem dan contact op met Peter Ingwersen (023-5530230, ingwersen@potjonker.nl) of met één van de andere advocaten van de sectie Ondernemingsrecht.
 

 

 


|
Terug naar overzicht